Tenis to jedna z najpopularniejszych dyscyplin na świecie. Sport ten nie tylko pozytywnie wpływa na aspekty fizyczne (tj. szeroko rozumiane „wysportowanie”, koordynację, zdrowy tryb życie itp.), ale również uczy analitycznego myślenia, działania pod presją, jak również wysokiej kultury osobistej. Nie przez przypadek tenis określany jest mianem „białego sportu”.

W naszym mieście od kilku lat tenis dynamicznie zyskuje na popularności, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak również osób dorosłych. Zawdzięczamy to między innymi działalności Kaliskiego Towarzystwa Tenisowego (KTT), jak również Tenisowego Uczniowskiego Klubu Sportowego (TUKS), w ramach którego prowadzone były zajęcia przede wszystkim z dziećmi i młodzieżą na poziomie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. To właśnie na bazie TUKS-u powstała sekcja tenisowa Kaliskiego Klubu Sportowego. Całoroczne zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną grupę instruktorów. W ramach sekcji planujemy obozy tenisowe oraz wyjazdy na turnieje. Przy współpracy z Kaliskim Towarzystwem Tenisowym, organizujemy Mistrzostwa Kalisza Dzieci i Młodzieży oraz szereg innych imprez, włącznie z rankingowymi turniejami Polskiego Związku Tenisowego.
Koordynatorem sekcji jest Tomasz Troczyński, współtwórca TUKS-u oraz prezes Kaliskiego Towarzystwa Tenisowego. Rolę szefa wyszkolenia pełni Tomasz Matuszewski, który jest ojcem i zarazem trenerem Piotra Matuszewskiego. 18-letni kaliszanin to halowy wicemistrz Polski juniorów oraz młodzieżowców, wielokrotny medalista mistrzostw krajowych we wszystkich kategoriach wiekowych. Piotr ma na koncie szereg wygranych turniejów międzynarodowych i plasuje się w gronie pięćdziesięciu najlepszych juniorów na świecie! Na początku tegorocznego sezonu osiągnął ćwierćfinał juniorskiego Australian Open w deblu, był również w trzeciej rundzie juniorskiego Wimbledonu. Adepci sekcji tenisowej będą mieli możliwość czerpania z doświadczeń Piotra i jego ojca, a nawet uczestniczenia w niektórych ich treningach!

Źródło: ITF

Sekcja Tenisa KKS-u posiada licencję Polskiego Związku Tenisowego, dzięki czemu jej adepci mogą reprezentować klub w turniejach krajowych, jak również zagranicznych. W planach jest współpraca z klubami tenisowymi z innych miast Polski, a przede wszystkim bliska kooperacja z Kaliskim Towarzystwem Tenisowym.

Sekcja działa w oparciu o programy Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF) – „Play & Stay”. W przypadku najmłodszych jest  to przede wszystkim, rekomendowany przez Polski Związek Tenisowy, program „Tenis 10”. Aby łatwiej przyswoić podstawy tenisa dzieciom rozpoczynającym przygodę z tym sportem, zajęcia odbywają się na mniejszych kortach oraz przy użyciu wolniejszych piłek. Wszystko to „podawane” jest w metodycznej formie oraz przyjemniej oprawie. Jednym z podstawowych założeń programu „Tenis 10” jest „nauka poprzez zabawę”.Obok zajęć stricte tenisowych, w naszej ofercie są również treningi ogólnorozwojowe, a także współpraca z dietetykiem, fizjoterapeutą, a nawet psychologiem sportowym. Jako pierwsi w Kaliszu wystawiliśmy też drużynę (a nawet dwie!) na zawody Talentiady (szczegóły w zakładce TALENTIADA).

f t g